Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement
Pridajte si svoje mesto

Černová

Andreja Hlinku 229/1Andreja Hlinku 229/1, 034 06 Ružomberok-Černová, Slovensko

Popis

     Černová má názov po šoltýsovi, ktorý mal meno Černo. Bol jej prvým richtárom, skrze neho sa osadníci viazali povinnosťami a dávkami k mestu a osada dostávala nové meno - Černova Ves. Čutkov, osadu pri ústí potoka z Čutkovej doliny do Váhu , založil podobne ako Černovú, iný mešťan Čutka.  Dôležitou časťou histórie Černovej bola  Černovská tragédia , ktorá sa odohrala  27. októbra   1907 . Obyvatelia za pomoci kňaza a rodáka z Černovej  Andreja Hlinku  postavili  kostol v Černovej .  Najvyšším vrcholom černovského chotára je Maďarovo s nadmorskou výškou 1369 m. n. m, ktorý je zároveň aj hranicou chotára.

Známi černovský rodáci sú napríklad:

    Černová naďalej pridŕžala svojej podstaty, o čom svedčí plodná existencia divadelného spolku, dvoch spevokolov, telovýchovnej jednoty, dvoch požiarnych zborov a pod. Dodnes tieto organizácie, združenia a spolky pracujú.

     V Černovej možno navštíviť dom Andreja HLinku, K dispozícii sú reštaurácie a ubytovanie. Známi napríklad  Motel Ranč, ponúka ubytovanie v zrekonštruovaných izbách, stravovanie v štýlovo zariadenej reštaurácii s krbom a športové vyžitie pre deti aj pre dospelých.

Aktuálne hráme

Černová na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne