Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement
Pridajte si svoje mesto

Lúčky

obecný úrad:

Lúčky 141 
034 82 Lúčky

Popis

     Obec Lúčky leží pod južným úpätím Chočských vrchov, pri vyústení Lúčanskej doliny do Liptovskej kotliny. Nachádza sa vo vzdialenosti 14 km na severovýchod od Ružomberka a 4 km od železničnej stanice Liptovská Teplá, na rozhraní Liptova a Oravy. V blízkosti obce sú známe žriedlové a klimatické kúpele. Väčšia časť obce sa nachádza v nadmorskej výške okolo 600 m, v závislosti na reliéfe sa však táto pohybuje v chotári obce od 525 až do 1611 m nad morom.

V obci sú možnosti ubytovania v Kúpeľoch Lúčky, je tu množstvo privátov, chát, víkendových chalúp a stavajú sa nové ubytovacie kapacity.

     Národná prírodná pamiatka od roku 1974. 12 m vysoký kaskádovitý vodopád padajúci do malých jazierok z vrchného okraja travertínovej terasy. Samotná Lúčanka neobsahuje veľké množstvo minerálov, ale jej prítoky, ktoré „prispeli“ k výzdobe vodopádu, sú sadrovcovo-zemité teplice. Vodopád, čo je veľkou zaujímavosťou, leží uprostred dediny.

K dispozícia majú Lúčky minigolf, kino, Lúčanské travertíny. Je tu aj široký výber športových aktivít: horská turistika, cykloturistika, lyžovanie. Nachádz sa tu aj základná škola s novou telosvičňou.

     Do Lúčok sa dá dostať po ceste E 50 (odbočiť treba v Liskovej pri Ružomberku) alebo po diaľnici D1 (odbočiť treba v Ivachnovej). Železničné spojenie priamo do Lúčok nevedie. Pri cestovaní rýchlikom treba vystúpiť v Ružomberku a pokračovať autobusom, osobné vlaky stoja v Liptovskej Teplej, opäť však treba pokračovať autobusom.

Aktuálne hráme

Lúčky na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne