Nedeľa, 22. október, 2017 | Meniny má Sergej
Pridajte si svoje mesto

Likavka

Obecný úrad Likavka
Jánovčíkova 815
034 95 Likavka

Starosta: Ing. Marián Javorka
Zástupca starostu: JUDr. Jaromír Pavlík

Popis

    Obec Likavka sa nachádza na Liptove, susedí s mestom Ružomberok, je s ním takmer spojená. Nachádza sa na pravom brehu rieky Váh v malej kotlinke medzi vrchmi Mních (z juhu až juhovýchodu), Predný Choč (zo severu) a Čebrať (západ, severozápad), priamo na dopravnej ceste, ktorá spája Oravu s Liptovom. Nadmorská výška obce je 520 m n. m. Obcou preteká potok s rovnomenným názvom, ktorý pramení v severovýchodnom výbežku Veľkej Fatry a je pravostranným prítokom rieky Váh.

     K najvýznamnejším pamiatkam patrí okrem hradu Likava neogotický rímskokatolícky kostol sv. Juraja z r. 1880, kaplnka na malej Kalvárii zo začiatku 19. storočia, ale aj jabloň zasadená farárom Štefanom Janovčíkom z príležitosti postavenia a vysvätenia katolíckeho kostola.

     Najobľúbenejším športom v obci je futbal, v regionálnych súťažiach pôsobí Obecný športový klub Likavka. V obci sa súťažne hráva aj stolný tenis (v roku 1977 sa tu uskutočnili majstrovstvá Slovenska mužov a žien) a florbal (Meteníci Likavka). V obci tiež v roku 1979 vznikol Klub Nadšencov Amatérskej Cyklistiky (ako súčasť TJ Družstevník Likavka), ktorý sa v roku 1988 presťahoval do Ružomberka, v Likavke však má viacerých aktívnych členov. Taktiež je v Likavke aktívny aj Klub Slovenských turistov a lyžiarov, KST TOM Likavka, ktorý pravidelne organizuje Štefanský výstup na Predný Čebrať, výstup na Predný Choč pri príležitosti SNP - s touto akciou je spojený aj výstup na "Tri vrchy v jeden deň - Memoriál Štefana Pátera, v rámci ktorého sa koná výstup na všetky tri vrchy, ktoré obklopujú Likavku, Čebrať - Predný Choč - Mních.

Likavčanov prezývajú aj Meteníci (vyslovuje sa tvrdo, bez mäkčenia). Meteník je typické liptovské jedlo, v Likavke ide o slaný koláč z kysnutého cesta, kapusty a slaniny.

     S blízkym hradom Likava sú spojené viaceré povesti – jedna z nich hovorí likavskej hradnej pani, ktorá keď sa objaví na lúkach pod hradom, prinesie dobrú úrodu. Ďalšia povesť hovorí o poklade, ktorý na nádvorí stráži verný sluha, ktorého pán hradu zhodil z hradného brala.

O záchranu hradu sa snaží občianske združenie Hortus deLikava, ktoré je zároveň organizátorom Likavských hradných slávností.

Počas leta sa v amfiteátri pod hradom Likava konávajú 2 pravidelné podujatia: Detský folklórny festival a Likavské hradné slávnosti.

V Likavke pôsobí od roku 1919 aj ochotnícky divadelný súbor, ktorý už naštudoval a uviedol viac ako 120 divadelných hier.

Obec má v katastrálnom území až dva zdroje pitnej vody (na Strážniku a pod hradom Likava)

V obci sa nachádza kostol sv. Juraja z roku 1880 a niekoľko 2 kaplnky (na Paračke a na Bellovej ulici priamo nad hlavnou vlakovou stanicou).

Hlavná vlaková stanica Ružomberok sa nachádza v katastrálnom území obce Likavka.

Aktuálne hráme

Likavka na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne