Sobota, 18. november, 2017 | Meniny má Eugen
Pridajte si svoje mesto

Liptovská Osada

Obecný úrad
Liptovská Osada 369
034 73 Liptovská Osada

Popis

     Obec Liptovská Osada sa nachádza v Žilinskom samosprávnom kraji, v okrese Ružomberok. Je súčasťou regiónu Dolného Liptova a z hľadiska kategorizácie územno-štatistickej jednotky EUROSTAT vystupuje ako úroveň NUTS V. Od okresného mesta Ružomberok je vzdialená 16 km, od krajského mesta Žilina 88 km.

     Obec sa rozprestiera na ploche 50,6 km2, v údolí medzi pohorím Nízke Tatry a Veľká Fatra. Stred obce má nadmorskú výšku 609 m. n. m., kataster leží v rozpätí 580-1 612 m. n. m. Územie obce patrí do klimaticky mierne chladnej oblasti. Najteplejším mesiacom v roku je júl, s priemernými teplotami 12-16 ºC a najchladnejším je január s teplotami v priemere 4-6 ºC.

     Obec leží v peknom atraktívnom prostredí, obkolesená zachovalou prírodou. Územie celej obce má horský charakter, v blízkosti sa nachádzajú Národné parky Nízke Tatry a Veľká Fatra. Do katastra obce patria i blízke kúpele Korytnica (5 km) s aktívnymi prameňmi minerálnych vôd. Hydrologickú sieť v katastri tvoria riečky Korytnica, Revúca a Lúžňanka. Katastrálne územie má pretiahnutý tvar v smere sever - juh, s rozšírením na severo-severozápadnom a juho-juhovýchodnom konci.

      Najbližšími susedmi obce sú okresné mesto Ružomberok (16 km) a obce Liptovské Revúce (7 km) a Liptovská Lúžna (3 km).Hustota obyvateľstva je 32 obyvateľov/km2 .

     Na začiatku roku 2016 evidujeme v obci 1648 obyvateľov z toho 813 mužov a 835 žien. Rok začína vyššou pôrodnosťou a prepokladá sa i vyšší počet sobášov.

     Obec Liptovská osada orgaizje rôzne podujatia pre deti a mládež. Majú aj svoj športový klub Tatran Liptovská osada. Obec Liptovská Osada okrem poskytovania opatrovateľskej služby v Zariadení opatrovateľskej služby– Nádej, zabezpečuje opatrovateľskú službu priamo v byte, prednostne pre tých občanov, ktorí majú trvalý pobyt na území obce a ktorí pre svoj nepriaznivý zdravotný stav potrebujú pomoc inej osoby.

Aktuálne hráme

Liptovská Osada na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne