Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement
Pridajte si svoje mesto

Liptovská Štiavnica

 

Popis

Zemianska LudrováLiptovská Štiavnica a Štiavnička ostali aj v nasledovných storočiach až do 16. storočia väčšinovým vlastníctvom pôvodných veľkých zemianskych rodín Štiavnickovcov a Tholtovcov. Odlúčenie Zemianskej Ludrovej a Štiavničky od Liptovskej Štiavnice sa udialo až pri likvidovaní feudálnych výrobných vzťahov v Uhorsku v 19. storočí. Zemianska Ludrová sa stala samostatnou obcou po roku 1848 a Štiavnička v roku 1888. 

V obci Liptovská Štiavnica sa nachádza v súčasnosti len jeden kašteľ zo 17. storočia, keď nepočítame viacero zemianskych kúrií.

V poli Kúty pri Ludrovej stojí kostol Všetkých svätých. Jeho najstaršie architektonické časti poukazujú na vznik kostola v druhej polovici 13. storočia. Z toho, že bol kostol umiestnený mimo sídlisk, možno predpokladať, že slúžil pre obyvateľov najbližších dedín Liptovské Revúce, Liptovská Štiavnica a Ludrová.

Dnes už v Liptovskej Štiavnici stoja už len pozostatky dvoch mlynov. V ruinách s nachádza mlyn Jána Gloneka a v prestavanej podobe sa nachádza mlyn Márie Zvadovej. Posledné zbytky vodných zariadení boli väčšinou zničené a rozobraté ešte v období druhej svetovej vojny alebo krátko po nej.

Aktuálne hráme

Liptovská Štiavnica na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne